Logo Logo
KOSGEB Girişimcilik Desteği Dolandırıcılık Uyarısı

Son yıllarda özellikle KOSGEB  ve Devletimizin hibe veren diğer kurum  ve kuruluşların bir  biri ardına  yaptığı çağrı ve önemli uyarılara  rağmen her gün binlerce esnafımız  cep telefonlarına  gelen sms , çağrılar yolu vb. çeşitli yollar ile hibe dolandırıcıları tarafında  kandırılıp dolandırılmaktadır. Bu ve benzeri hibe dolandırıcılığı yapan sözde danışman firmaların çok sayıda olmasına rağmen sektörde hala onlarca firma,  gerek büyük şehirlerde, gerekse Anadolu’nun çeşitli illerinde  dürüstlük  ve profesyonellik çizgisini asla hiç bozmadan hizmet  etmeye  devam  etmektedir. Tıpkı firmamız  Brüksel Uzmanları Danışmanlık  ve Danışman Havuzumuzda yeralan Mesleki Akreditasyon Oluru Almış Çözüm Ortağı diğer  Danışman Firmalarımız  gibi  bizde ‘’ sözde hibe danışmanı ‘’ fakat özde’’ hibe dolandırıcısı  firma  ve şahısları kınıyor ve lanet ediyoruz.

Devamını Oku...

Bir çok işletme ve girişimci hibe dolandırıcılarının çeşitli vaatleri ile hibe alayım derken ,kötü niyetli sözde danışmanların, aracı ve sözde hibe danışmanının  eline düşüp on binlerce lira para kaybedip  dolandırılmaktadır.

Girişimci ve işletmelerin bu tarz dolandırıcıların tuzağına düşmemesi için özellikle  KOSGEB yapmış olduğu kamu spotları ve reklamlar ile İşletme  ve girişimcilere KOSGEB desteklerine  bizzat kendilerinin şahsen başvurması gerektiği ,KOSGEB hibe ve kredi  desteklerinin aracısız ve danışmanız olarak  sunulduğunu ısrarla  vurgulanmaktadır.

Devamını Oku...

KOSGEB ‘in Girişimci ve KOBİ’leri Hibe Dolandırıcısı(Aracılara) karşı uyardığı RTÜK Onaylı Resmi Kamu Spotu

KOSGEB ‘in Girişimci ve KOBİ’leri Hibe Dolandırıcısı(Aracılara) karşı uyardığı reklamlar.

vb.  daha onlarcası.

kaynak;www.kosgeb.gov.tr

KOSGEB gibi hibe desteği sunan diğer onlarca yurt içi ve yurt dışı kurum( Kalkınma Ajansı, TKDK, TUBİTAK, Tarım Bakanlığı  vb.) ve kuruluşun konu hakkında yüzlerce kamu spotu ve uyarı reklamı vardır. (İlgili kurumların web sitelerini inceleyip Duyurular başlığı altında;  Önemli Uyarılar, Kamuoyuna Duyurulular vb. başlıklar altında kolayca bulabilirsiniz.)

Devamını Oku...

KOSGEB  ve diğer hibe  desteği sunan kurum ve kuruluşların tüm çabalarına rağmen bu dolandırıcılar sözde aracı ve danışmanlık firması olarak hizmet sunduklarını idea edip küçük esnafın ‘’ köşe  başındaki bakkal Hayri Abinin, kasabın, ayakkabıcının, her ay traş olduğunuz esprili berberin, ekmek aldığınız fırıncı Bahri Amcanın, defter kalem  ve silgi aldığınız kırtasiyecinin aklınıza  gelecek bütün küçük  büyük ,gün boyu didinip evine  temiz bir  ekmek  götürmek isteyen esnafın cebinden trilyonlarca lirayı  büyük bir ustalıkla çalmaktadır.

Devletin ilgili resmi kurum ve kuruluşlarından olan DOĞAKA (Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı –Devlete Bağlı Kamu Resmi Kurum-) Girişimci ve KOBİ’leri Hibe Desteği başvurusu yaparken aracı ve danışmana gitmemeleri konusunda uyarmıştır  hatta’’ Proje Hazırlamak İçin Danışman Firmaya Gerek Yok !’’ demiştir.                      

Ben, Sen, Biz, Hepimiz, Ülkemize ve İnsanımıza sevdalı hepimiz! temiz, iyi, emektar ve çalışkan esnafımızın cebinden para çalan bu hibe dolandırıcılarına karşı tepkimizi koymalı ve en azından bir kere bile olsa bu yazıyı paylaşıp bu hibe dolandırıcılarına karşı Devletimiz ve Esnafımızın yanında( kendi yanımızda) saf tutup ,esnafımızın yani babamızın, amcamızın, annemizin, kız kardeşimizin, abimizin, dayımızın yanında( yeni kendi yanımızda ) yer alabiliriz. Elbette bu yazıyı paylaşmaya bilirsiniz fakat şunu unutmayın ki bu yazıyı paylaşmadığınız her dakika o temiz ,emektar ve çalışkan esnafımızın cebinden çalınan para, yani senin cebinden, benim cebimden, hepimizin cebinden çalınan o para ‘’‘O’’ malum hibe dolandırıcıları için villa, jip, yurt dışı  tatili, lüks ve konforlu bir  hayata dönüşmektedir.

ÜLKEMİZDEKİ YAYGIN OLARAK KULLANILAN HİBE DOLANDIRICILIĞI YÖNTEMLERİ

VE SİZDEN GELENLER

 

1-Kullanılan Yöntem; Cep telefonu SMS’leri

Detaylı Açıklama; İrtibat numaranız işletme adınız vb. bilgileri internetten veya diğer kayıtlı olabileceğiniz diğer yerlerden buluyorlar.

Nasıl Anlarım; Cep telefonuza SMS geliyor ve sizde merak edip bunlar kim?  Benim numaramı nerdeden almışlar demeye kalmadan belirtilen numarayı arıyorsunuz. Sanki büyük çok uluslu bir firmaymış gibi ben KOBİ Destek ‘ten ben Banu size nasıl yardımcı olabilirim? Diye bir bayan sizi karşılıyor ve başlıyor size olmayan hibeleri olmayan Devlet desteklerini anlatmaya. Siz ben bu hibeleri nasıl alabilirim demeye kalmadan? Hibe başvurusu yapmak için ya kart numaranızı veya adres bilginizi istiyorlar. Adres bilgisi kapıda ödeme yapmanız için( kapıda ödeme işleminize karşılık 4 sf’lık hiçbir işe yaramayan broşür almış olursunuz.)

Ne yapmam lazım; Üstte anlatıldığı gibi cep telefonu sms’leri veya aramalarınıza kart numarası veya adres bilgileriniz isteniyorsa muhatap olduğunuz kişilerin hibe dolandırıcısı olma ihtimali oldukça yüksek. Aşağıdaki bölümlerde açıklanan diğer şartlardan en az 1’ini daha sağlarsa sizi arayanlar kesinlikle hibe dolandırıcılarıdır.

2-Kullanılan Yöntem; Sizi (esnafı) cep telefonunuzdan veya sabit numaranızdan arıyorlar .

Detaylı Açıklama; İrtibat numaranız işletme adınız vb. bilgileri internetten veya diğer kayıtlı olabileceğiniz diğer yerlerden buluyorlar.

Nasıl Anlarım; Sizi arayan kişiye numaranızı nereden aldığını sorun. Bu soruya tam ve açık bir  cevap  veremez. Sürekli ilgi ve dikkatinizi başka şeylere çekmeye çalışıp irtibat bilginizi nerden aldığı sorunuz yanıtsız kalır.

Ne yapmam lazım; Bu durumdaSizi arayanların dolandırıcı olması ihtimali oldukça yüksek. Aşağıdaki bölümlerde açıklanan diğer şartlardan en az 1’ini daha sağlarsa sizi arayanlar kesinlikle hibe dolandırıcılarıdır.

3-Kullanılan Yöntem;Arayanlar genelde bayan.

Detaylı Açıklama; Bayan müşteri temsilcisi kullanma sebepleri daha kolay ve rahat ikna etme becerilerine sahip olmaktır. Fakat erkek müşteri temsilcileri de var.

Nasıl Anlarım; Sesinden  : )

Ne yapmam lazım; Birazdan size (işletmenize ) hibe ve faizsiz kredi alabileceğinizi vb. yeni açılan bu hibeyi bir çok kişinin aldığını anlatacak bunlara sakın inanmayın, tv’de ilgili Devlet bakanı bu açıklamayı yaptı şu gazetede çıktı burada çıktı dese bile inanmayın. O bakan veya o gazete haber olan hibe ve kredi size müşteri temsilcinin anlattığı değildir. Bu hibenin verildiğine sizi inandırmak için ne yaparsa yapsın hangi hipnoz metodunu kullanır ise kullansın sakın inanmayın.

4-Kullanılan Yöntem; Kendilerini KOSGEB, KOBİ, KOBİ KISALTMASI KOBİ MERKEZLERİ KALKINMA BAKANLIĞI vb. adlar ile  tanıyorlar.

Detaylı Açıklama ;Bir çoğumuz çevremizden veya KOSGEB’i duymuşuzdur. KOSGEB ( Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi  Başkanlığı) çeşitli hibe  destekleri sunmaktadır. Dolandırıcılar Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi  Başkanlığı’nın  kısa adı olan KOSGEB’e benzerlik olsun diye insanlar onları KOSGEB  kurumundan ayırt edemesin diye    KOBİ, KOBİ MERKEZİ vb. çeşitli  adları kullanıp kendilerini kamufle etmektedirler.

Nasıl Anlarım; Size hibe alma konusunda kesin vaatte bulunan bu firmanın tam adını sorun. Hiçbir firma KOSGEB adını kullanamaz. Bunlar kendilerini KOSGEB Merkezi  veya bu isme yakın adlarda tanıtırlar. Asla firmalarının gerçek adını söylemezler. Örneğin bir  firma limited şirket ise DOLANDIRICI REZ.ŞER. LTD ŞTİ gibi  tam bir ad vermezler. Ola ki firma ismi verdiler. Bu firmalar  hakkında internette yüz binlerce mağdurun şikayet yazısını görmeniz mümkün. Bu firmalar konusunda  sizde internette araştırma yapabilir durumun ciddiyeti ve dolandırıcı  firmaları ifşası için  yardımcı olabilirsiniz.

Google aşağıdaki  kelimeleri yazınız.Bu  firmaları görmek  zor değil.

Kobi şikayetleri

kobi dolandırıcıları

kobi şikayet var

kobi şikayet

Ne yapmam lazım;Esnafımızın bu dolandırıcılık çetesinin eline düşmemesi için lütfen bu yazıyı paylaşınız.

5-Kullanılan Yöntem;Size (esnafa ) Devletin yeni bir hibe ( esnaf veya esnaf olmak isteyenler için karşılıksız ve geri ödemesiz para desteği) açtığını bu hibe desteğinin 30.000 ile 150.000-200.000 TL arasında değişen rakamlarda olduğunu söylüyorlar.

Detaylı Açıklama; Devletimiz her yıl çeşitli kurum  ve kuruluşları aracılığı ile  bir çok esnafa hibe ve kredi sunmaktadır. Hepimiz Devletin esnafa ve esnaf olmak isteyene hibe ve kredi verdiğini duymuşuzdur. Hatta yakın çevremizde Devlet hibe ve kredi alan eş, dost, arkadaş ve akraba bile vardır. Fakat bu hibe ve krediler belirli zamanlarda açılır ve kapanır veya bir  kere açılır  bir daha açılmaz. Bu hibe  ve krediler  her işletmeye verilmez çeşitli  ve  belirli şartlar aranır. Ancak sizi arayan bayan müşteri temsilcisi bu hibeyi kesin alacağınızı, bu hibenin yeni açıldığını, bu hibenin tam da sizin işletmeniz için olduğunu, bu hibe için başvuruların başladığını ve başvuruların sınırlı olduğunu söyler, araya  50.000 TL hibe, 100.000  faizsiz kredili 2-3 cümle serpiştirir. Sizi telefonda hibe konusunda neredeyse hipnoz eder. Hatta hatta bazen biz KOSGEB’iz der ve kendilerini KOSGEB diye tanıtır. Sizi ikna edene kadar bu olmayan hibeyi ballandıra ballandıra anlatır ve siz BU HİBEYİ HEMEN ALMAYA KARAR VERİRSİNİZ. Tam da bu noktada dolandırılırsınız.

Nasıl Anlarım; KOSGEB dahil hiçbir  Devlet kurumu esnafı direk arayıp size şu kadar hibe çıktı, size  form göndereceğiz  bu formu doldurup  gidip bankadan krediyi hemen çekin demez. Hibe veren Devlet kurumları başvuru için her hangi bir evrak ve evrak takibi parası almaz.

Birkaç KOSGEB Hibe Dolandırıcılığı Haberi,

KOSGEB

MİLLİYET

SABAH

YENİ ŞAFAK

RADİKAL

Ne yapmam lazım;Esnafımızın bu dolandırıcılık çetesinin eline düşmemesi için lütfen bu yazıyı paylaşınız.

6-Kullanılan Yöntem;Sizden( esnaftan) Kredi Kart Bilgileri veya kapıda ödeme için net güncel adres bilgisi isterler.

Detaylı Açıklama ;Sizi arayıp hibe konusunda ikna eden  müşteri temsilcisi, bu hibeye başvuru yapa  bilmeniz için adresinize  hiçbir işe  yaramayan ve sadece  hayali hibe  ve kredilerden söz eden gerçekliği olmayan  veya geçmiş yıllarda açılan ve kapanan geçersiz çoğu yanlış ve güncel olmayan bilgilerin yer aldığı 4-5 sayfalık bir kağıt gönderir.( son zamanlarda noter vb. kurumlardan imza örneği istemektedirler. Dolandırıcılıklarına resmi bir  hava katmak amacı için) Bunlara sakın inanmayın ,inanmaya başladığınız anda kesinlikle dolandırılırsınız.

Nasıl Anlarım; KOSGEB dahil  hiçbir  Devlet kurumu esnafı direk arayıp size şu kadar hibe çıktı, size  form göndereceğiz  bu formu doldurup  gidip bankadan krediyi hemen çekin demez. Hibe veren Devlet kurumları başvuru için her hangi bir evrak parası almaz takibi  parası alınmaz.

Birkaç  KOSGEB Hibe Dolandırıcılığı Haberi,

KOSGEB

MİLLİYET

SABAH

YENİ ŞAFAK

RADİKAL

Ne yapmam lazım; Esnafımızın bu dolandırıcılık çetesinin eline düşmemesi için lütfen bu yazıyı paylaşınız.

7-Kullanılan Yöntem;Bir çok kişiye hibe aldıklarını söylüyorlar.

Detaylı Açıklama ;Bu dolandırıcı  firmalar Devlet hibe ve kredilerinden o kadar bi haberdirler ki. İşletmeleri aradıklarında eski geçerliliğini yitirmiş hibe ve kredileri anlatmakta. Kredi nedir ?hibe nedir? bunun ayrımını bile yapamamaktadır. Hibe  ve krediler konusunda bilgisiz olan  ve dolandırıcılıkla yeterince para kazan bir  firma  neden  vatandaşa hibe desteği almak ile uğraşsın ki ?Elbette  bu firmaların esnafa hibe  ve kredi almak gibi  bir  derdi yok O ZAMAN BU FİRMALARIN REFERANSLARI VE HİBE ALDIKLARINI İDDİA ETTİKLERİ KİŞİLER YALANDAN İBARETTİR. 

Nasıl Anlarım; Size  anlattıkları hibe ve krediler konusunda bilgisi bile olamayan  bir  firmanın esnafa  bu geçersiz ve yalan yanlış bilgiler ile hibe ve kredi alması imkansızdır. Buna bağlı olarakta size hibe aldığını söylediği firmalar gerçek dışı firmalardır. Bu referanslara asla inamayınız. Israr ile size  hibe almayı vaade eden bu firmaya tam yasal adlarını sorun, size vereceği KOBİ ile başlayan bu takma  ad için Google de şu aramaları yapın , bu dolandırıcı  firmaları  görmek zor değil;

kobişikayetleri

kobi dolandırıcıları

kobişikayet var

kobişikayet

bu firmaların dolandırıcı olduğuna kesin kanaat getirdikten sonra senin, benim hepimizin yerel ve ulusal faydamız adına namuslu ve dürüst esnaf kardeşlerimizin daha  fazla  dolandırılmaması adına lütfen bu yazıyı paylaşıp bu toplumsal farkındalığa  destek olun.

 

Hibe Kurtlarından Tavsiyeler