Logo Logo
Kosgeb Şikayet

KOSGEB’in köklerini 1973 yılında KÜSGEM (Küçük Sanayi Geliştirme Merkezi) ve 1983 yılında  KÜSGET ‘e kadar dayandırmak yanlış olmaz. İlk olarak 20  Nisan 1990  tarih ve 20498 sayılı Resmi Gazetede  yayımlanan kanunla  faaliyete başlayan KOSGEB, özellikle 2009  yılında  Bakanlar Kurulu Kararı ile  destek  verdiği sektörleri  genişletmiş imalattan, satış ve pazarlamaya küçük  büyük  bir çok işletmeye  sunmuş olduğu hibe ve faizsiz kredi  destekleri ile KOBİ, girişimci  ve işletmelerin yanında olmuştur.

Devamını Oku...

2016 yılına gelindiğinde KOSGEB 81 ilde 88 Hizmet Merkezi Müdürlüğü ve toplam 1248 personel ile hizmet sunmaktadır. 2015 yılında toplamda 350 Milyon TL hibe ve faizsiz kredi desteği sunan KOSGEB, 2016 yılı için destek bütçesini 2 kata yakın (% 182 toplamda 1Milyar 236 Milyon 898 TL )arttırmış, 2017 yılı için ise  destek miktarı  kat be kat artmıştır.

Ülkemiz adına, ülkemizin ulusal hedefleri adına Devletimizin atmış olduğu bu büyük, güçlü ve başarılı adımları en derin duygularımız ile takdir edip her daim gurur duyuyoruz.

Devamını Oku...

Bu başlık altında yapılacak olan tespitler saygın ve oldukça başarılı bir kurumumuz olan KOSGEB’i yıpratıcı veya itibarını olumsuz etkileyici bir eleştiri olarak algılanmamalı ve bir özel sektör kuruluşu olarak her daim Devletimiz ve ülkemizin ulusal değerleri yanında saf tutmayı şiar edindiğimizi tekrar belirtmek isterim. Aşağıda yer alan tespitler ve bu tespitlerin vuku bulduğu durumlarda girişimci ve işletmelerin hangi merci ve makamlar aracılığı ile sorunlarına çözüm bula bileceklerine dair bir yol haritası çıkartılmaya çalışılmıştır.

Devamını Oku...

2016-2017 yılı içinde KOSGEB veri tabanına katılı işletme sayısı 850 bin civarındadır, taşra teşkilatlarında çalışan personel sayısı ise 803 kişi yani her bir personel ortalama 1058 adet işletme ve KOBİ’ye hizmet sunmaktadır. İş yoğunluğu ve buna bağlı stres hat safhada olabilir fakat bu asla hiçbir kamu personelinin, kamudan hizmet almak isteyen vatandaşın( KOBİ’nin) kötü muamele göreceği anlamına gelemez. Gerek çevremden, internetten veya gerekse bir KOBİ Uzmanı olarak danışmanlık hizmeti sunduğum girişimci, işletme ve KOBİ’lerin KOSGEB personeli tarafından karşılaştıkları KOSGEB itibarını zedeleyici, vatandaşın onur ve gururunu kırıcı davranış, tutum ve söylemleri burada uzun uzadıya yazmak istemiyorum.

KOSGEB ‘e soru sormak,

KOSGEB desteğinden yararlanmak,

veya KOSGEB destekleri süreçlerinizde ilgili personellerden şahsınız, işiniz ve itibarınız ile ilgili size karşı yapılan onur kırıcı söz ve kötü muamele durumlarında lütfen aşağıdaki yollar ile ilgili mercilere şikayet ediniz;

1.       Adım; Karşılaştığınız durumu öncelikle bir dilekçe ile hizmet aldığınız KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlüğüne bildiriniz.

İlgili KOSGEB Hizmet Merkezi tarafından karşılaştığınız durumla ilgili bir gelişme yaşanmaz ise;

2.       Adım; Başbakanlık BİMER’e ilgili  durumunuzu  anlatan  bir  yazı yazınız.http://www.bimer.gov.tr/Forms/pgMain.aspx

 

3.       Adım; KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlüğüne sunmuş olduğunuz dilekçede belirtmiş olduğunuz konuyu http://ebasvuru.ombudsman.gov.tr/Giris.aspx  linki üzerinden Kamu Denetçiliği Kurumuna (kayıt olarak ) iletiniz.

Hibe Kurduna Soru Sormak İçin Tıklayınız

Hibe Kurtlarından Tavsiyeler