Logo Logo
2017 Yılı Kosgeb Girişimcilik Desteği Hem Yenilendi ‘’Kolaylaştırıldı ‘’

Bütün  girişimcilere  merhaba,

Çok şanslısınız ,tabi yeni iş yeri kurmak isteyen hemen  hemen  herkes  KOSGEB Girişimcilik Desteği alabilir. Artık  neredeyse yeni iş yeri kurarken KOSGEB Girişimcilik Desteği almayan girişimcilere ; ‘’…AAaaa  sen KOSGEB Girişimci Desteği almadan mı kurdun bu iş yerini ,deli’’ denilir oldu.

Bu desteği almadan yeni iş yeri kuran girişimcilere neredeyse  ‘’deli’’  gözü ile  bakılıyor.

‘’…AAa  bakın  bu KOSGEB Girişimcilik Desteği almamış.Onunla konuşmayalım.’’

İşin şakası bir  yana ,evet artık yeni iş yeri kuran  herkes soluğu KOSGEB Girişimcilik Eğitimlerinde alıyor, girişimcilik eğitimleri mülakat seçme ve sınavlarında  ter döküyor ve nihayet azmedip ,KOSGEB Girişimcilik Eğitimlerine  katılıp - 3 ,4 günlük bir  eğitimle -hayata geçirmek istediği iş fikri için 50.000 TL hibe 100.000 faizsiz Devlet kredisi alma fırsatına erişiyor.Bu  büyük bir  fırsat!

Ülkemiz  girişimcilik ekosistemi için oldukça  umut vaat eden bu destek programı ile hiç olmasa ,1 Milyonda biri bile tuttursa ülkemiz için  harika  bir  döviz  girişi olur.  (çünkü KOSGEB birçok sektöre destek sunuyor.)

Girişimciler için 1 tavsiye;

KOSGEB Girişimcilik Desteği kapsamında  evet bildiğiniz işi yapın, bu en doğrusu-bildiğiniz iş fikri için iş yeri kurmak  en mantıklısı bu - KOSGEB Girişimcilik  Desteği gibi  harika  bir  fırsatı ‘’ bakkal’’ açmak için de kullanabilirsiniz fakat yaratıcı olun. İş Fikriniz ve işletmenize biraz yaratıcılık katın.Bu herkeste olur mu ? (Tanrı Zalim Değildir.!) İş fikriniz boş bir tuval , kendizide Van GOGH olarak düşünün  ve  içinizden gelen, sizi ifade  eden , renk ve desenlere  bırakın  kendinizi, ama kulağınızı kesmeden önce  iki  kere  düşünün derim.)

Cin Girişimci için 1 tavsiye

İş fikriniz kapsamında  hayata  geçirmek istediğiniz iş fikrinizde  kesinlikle kabaca söylemek  gerekirse ‘’internet’’olmalı ! bu olmaz ise bu devirde  uzun vadede hiçbir iş fikri kesinlikle başarıya ulaşamaz.Bu kesindir ister inanın ister inanmayın.Yenilik  tasarlayın, yenilik düşünün ,diğerler insanlar cesaretinizi  kırsa ‘’ bu iş olmaz , tutmaz desede’’  asla  yenilik düşünmekten vaz geçmeyin.Sevdiğiniz  işte,  çok iyi bildiğiniz bir işte , yenilik  yapın  işte o zaman asla pes etmez ve o işi  yapmayı sevdiğiniz için asla  yorulmazsınız.Birde üstüne para kazanırsınız.Elin gavuru  böyle yapıyor. 2.5 yıl önce bir  yurt dışı ziyaretlerimde Nasa’nın hizmet alımı yaptığı bir tedarikçi bir çalışan arkadaşımın arkadaşı ile  tanışma fırsatına  erişmiştim , çat pat bir birimizi anladık ‘’ orda  çalışan personel ,orada çalıştığını unutmuş ve  işi  hayatının merkezi olmuş. Adam diyor ki;  ‘’…..sevdiğim işi yapıyorum çok çalışıyorum ve asla şikayetçi olmadım, aklımdan bile  geçmedi….’’ Biz böyle bir şeyden bahsediyoruz.Elin  gavuru böyle !

Bizde  nasıl ? …..Adam  parayı bulim bırakacam bu işi diyor,bıktım artık……Böyle  olmaz.Yurt dışında bir  girişimci bir  gıda ürünü satışı ile ilgili bir iş yeri açmış  ve sadece   haftanın belirli günleri  belirli saatinde açık.Kapıda kuyruk var.Bende  dahil  kimin  ne  dediğine  fazla  bakmayın. )Severek çalışan asla yılmaz.

KOSGEB Girişimcilik Desteğine dönersek,

Evet yeni iş yeri açmak isteyen  girişimciler oldukça  şanslı, çünkü yeni iş yeri açarken bir çok sektör için KOSGEB Girişimcilik Desteği ile 50.000 TL hibe 100.000 TL faizsiz kredi desteğini kolayca alabilirler.Fakat Bir yandan da oldukça  şansızsınız çünkü bu desteğe  nasıl en hızlı / kolay ve en doğru yoldan  ulaşacağınızı tam olarak  bilmiyorsunuz ve sizin bu durumunuzu  fırsat bilen  aracı ve sözde  proje   danışmanı ( hibe danışmanı ) olduğunu vaat edenler  tarafından kandırılıp dolandırılıyorsunuz.

Ama  merak  etmeyin bu sefer doğru yerdesiniz.

Devamını Oku...

KOSGEB Girişimcilik Desteği ‘’ yine ‘’  değişti.Bu gibi  durumlara içinizde olan gerçek  girişimciler  alışkındır  fakat  ya diğerleri yani %98-%99  gibi o önemli kesim ne yapacak?

Buradan açıkça söyleyeyim internette  yer alan çeşitli blog veya youtube’de  yer alan  KOSGEB Girişimcilik Desteği konulu bütün içerik , değişen KOSGEB Girişimcilik Desteği Uygulama Usul ve Esaslarına (05.01.2017) istinaden şuan  çöp niteliğindedir.

İnternette çeşitli web site  ve bloglarda yazan KOSGEB solucan gübresine , mantarcılığa, at çiftliğine,deve kuşu yetiştiriciliğine ,iş makinesine ,taksiye  ….. destek veriyor ifadeleri ise  tamamen asılsızdır.Zaten bu tür  bilgilerin bir  çoğu  girişimci, KOBİ ve işletmeleri dolandırmak isteyen iş güzarların (kendini hibe  danışmanı gibi  tanıtan aslında hibe dolandırıcılarının ) uydurmalardır.Bunlara  sakın inanmayın.

KOSGEB Girişimcilik Desteği değişti bu iyimi oldu ? Bun siz  karar  verin.

Evet önceden KOSGEB Girişimcilik Desteği başvurusu yapmak için iş yerinizi resmi olarak açmanız  gerekiyordu.Ve hiçbir girişimci açık olan bir iş yeri için boşa kira ödememek için,işletmesi için gerekli olan  demirbaş makine  ve teçhizatı alıyordu.(aksi durumda  zaten  maliye  iş yerinize  açılış tutanağı düzenlemek için geldiğinde boş bir iş yerine  asla açılış vermezdi.)Bu durum güzel oldu.5 yıldır  bu sıkıntı vardı. Bu yeni sistemle ; önce iş planının KOSGEB tarafından destek alamaya  layık bulunması ve girişimcilerin 90 günlük  süre içinde iş yerini açması  daha mantıklı.İsabet olmuş.

Fakat burada ise  şöyle bir  sorun var?

Devamını Oku...

İş yeri-açmadan- kiralamadan önce KOSGEB’e müracat eden girişimciden KOSGEB , işletmesine alacağı makine teçhizat ve ofis  donanım ve yazılım için detaylı fiyat  teklifi istiyor . Peki ortada bir  iş yeri yokken  Girişimci Sinan bey ,neye  göre işletmesindeki raf ve raf sisteminin  en , boy , yükseklik vb teknik özelliklerini oluşturacak ?

Bu sorunu aşmak için girişimcilere  tavsiyemiz  ekte  yer alan proforma  fatura örneğinden yola çıkarak ‘’ minimum , en az, asgari  vb.’’ terimleri proforma  faturalarında- fiyat tekliflerinde – kullanmaları olacaktır.KOSGEB Girişimci Desteği  başvurunuz destek almaya  layık bulunduktan sonra  fiyat  teklifinde belirtmiş olduğunuz minimum ölçülerin altına  düşmemek  şartı ile belirtmiş olduğunuz minimum ölçülerin dışına çıkabilirsiniz.

Biri  en  arka sıradan parmak  kaldırıp sora bilir ? Ben A demirbaşı için  şu şu özellikte bir  demirbaş belirttim yeni alacağım  demirbaş A demirbaşını değil ,B demirbaşını alacağım veya A  demirbaşının şu şu  değil  bu bu özellikte olanını  alacağım( daha üst model veya  farklı marka ve model) Bu  durum için ise iş planı projeniz KOSGEB  tarafından destek almaya  layık bulunduktan sonra destek süreci içinde  en fazla  2 defa revizyon- değişiklik – talep edebilirsiniz. Bunun için revizyon dilekçesi  yazmanız  gerekli- yeni bir iş planı hazırlamanız gerekmez- ve bu talebiniz  KOSGEB Girişimcilik Desteği kurulunda görüşülür.

Girişimci için 2.tavsiye;

Fiyat  teklifi oluşturacağınız  demirbaşlar için KOSGEB sizden teknik özelliklerini ister , bunu isteme sebebi Sinan  bey’in iş planında yazan, demirbaşların gerçek piyasa fiyatı  nedir ? Bunun  hakkında araştırma  yapmaktır. Unutmayın KOSGEB demirbaşlarınız için KDV,Vergi,Montaj ve nakliye ,işçilik vb. giderleriniz için ödeme  yapmaz.

KOSGEB Girişimcileri için en önemli tavsiyemiz  gerçek piyasa değeri 5.000 TL   olan bir  demirbaş için sakın fiyat şişirmesi yapmayın, gerçek piyasa fiyatları yazın, KOSGEB KOBİ Uzmanları  hemen  hemen  her türlü makine  ve teçhizatın gerçek piyasa  fiyatını 2 sn’ye içinde internetten kolayca bulabilir veya fiyat teklifi aldığınız firma veya diğer firmaları arayıp kolayca piyasa  araştırması  yapabilir.Demirbaşlarının piyasa fiyatlarını yüksek  yazan  girişimciler hiçbir  yerde ‘’ iyi niyetli’’ olarak algılanmaz.Hatta  bu sebeple  kolayca alabileceğiniz KOSGEB Girişimci Desteğinden bile  olabilirsiniz.

Ha  kimi KOSGEB Hizmet merkezi müdürlüklerinde ise bazen art niyetli veya art niyetsiz bir  şekilde  girişimcilerin makine ve teçhizat için sunmuş olduğu fiyat  tekliflerinin fiyatları düşürülüyor.Girişimci Sinan  3D animasyon yapan bir  reklam  firması kurmak istiyor ve adama torbo işlemcili 3 leptop gerekli , fiyat 3X8.500tl + KDV .(25.500tl)  sen kalkıp bu girişimcinin  fiyatını 3*1500 TL ( 4.500tl)’ye düşürsen  bu girişimci o dandik leptopla  3d animasyon yapamaz.Bu gibi  bir  durumda girişimcilere tavsiyemiz ilgili  kurul sonucu elinize ulaştığında  hemen 3-5 ayrı firmadan satın almak istediğiniz ürünle ilgili fiyat teklifi- proforma – alınız ve KOSGEB KOBİ Uzmanınız ile  görüşme yapmanız olacaktır.

Emin olunki KOSGEB ve Devletimizin bütün kurumları Genç ve Samimi  beyinlere, karakter ve şahsiyet sahibi insanlara değer  vermektedir.Baktınız KOSGEB tüm çabanıza rağmen  hala gerçek değeri 25.500 TL olan demirbaş  gideriniz için 4.500 TL ödeme  yapıyor ve KOSGEB Kurul Kararı nihaidir. Bu durumu  kamu  denetçi kurumu, idari mahkeme ve ilgili diğer  hukuki mercilere önce şikayet sonra  dava açma yolu ile  bildiriniz.

Gel gelelim en zor soruya…

Malum KOSGEB Girişimcilik Desteği Uygulama Usul ve esasları değişti ve bu değişime paralel  olarak girişimcilerin KOSGEB Girişimcilik Desteği başvuru formu yani eski adı ile ‘’ iş planı’’  hatta  yeni adı ile ‘’ ultra iş planı’’ ne  oldu ?

Devamını Oku...

Açık söyleyeyim girişimciler adına başlangıçta sevinmiştim ,’’ girişimciler kendi başlarına iş planlarını daha kolay ve zorlanmadan yazacaklar’’ diye. Girişimciler iş planı hazırlatmak için aracı ve proje başvuru formu doldurma firmalarına gitmeyecek (ve dolandırılma riskinden kurtulacak)  diye. Fakat kazın ayağı hiç de öyle değil.

Çünkü;KOSGEB’in Yeni Başvuru Formunda yer alan ; Bölüm 3.İŞLETMENİN GELECEK PROJEKSİYONU 3.1-3.2 3.3’ü   ve Bölüm 2.16 İŞLETMENİZ  NE KADAR SÜREDE KARA GEÇER ? doldurmak  yeterli değil ve  illaki Bölüm 2.16 İŞLETMENİZ  NE KADAR SÜREDE KARA GEÇER ? için finansal tabloları oluşturup sisteme ek olarak  yüklemelisiniz.

Efendim eski KOSGEB Girişimcilik Desteği başvuru formu olan İş Planında finansal tabloları hesaplamak girişimcileri yorduğu ve girişimciler bunu yapamadığı için KOSGEB Girişimcilerin işini kolaylaştırmak amacı ile  yeni  iş planı şablonunda  hesap kitap kısımlarını sistem üzerinden otomatik  hesaplayarak önümüze koyuyor. Böylece KOSGEB Girişicilik Desteğine başvuru yapmak isteyen  girişimci  10-15 sf  mali tablo hesaplamaktan kurtuluyor.Lakin hemen hemen bir çok KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlüğü çalışanı KOBİ Uzmanı girişimciler iş planlarını KOSGEB’e sunduğunda , Bölüm 2.16 İŞLETMENİZ  NE KADAR SÜREDE KARA GEÇER ? sorusuna  girişimcinin verdiği tahmini cevapla  tatmin olmayıp, işletmenin  Kara Geçiş Noktasını matemetiksel tablolar ile  görmek isyemektedir.Bunun için ise  KOSGEB Girişimcileri eski sistemde yani’’ klasik iş planında’’ yer alan tabloların tamamını yani;

Başlangıç Sermayesi Yatırım Tablosu (Makine Ekipman Listesi Giderleri ve Kuruluş aşaması giderleri) oluşturdum.)  Aylık ve yıllık satış  gelirleri tablosu ve işletme  giderleri tablosu oluşturup.Bu tablolardaki verilere  bağlı olarak işletmenin nakit projeksiyonları-nakit  giriş ve çıkışları- ışığında sabit  ve değişken giderler bulmalı.Üstelik bu bulunan  değerler ışığında  Yeni iş planı şablonunda yer alan Bölüm 3.İŞLETMENİN GELECEK PROJEKSİYONU 3.1-3.2 3.3 hazırlanmalıdır.

Bu bir  kere imkansız çünkü yeni iş planı şablonunda yer alan Bölüm 3.İŞLETMENİN GELECEK PROJEKSİYONU 3.1-3.2 3.3’de  gider ve  gelir  kalemleri detayı değil ve buna bağlı olarak kaba  hesap çıkmakta.Bu kaba hesaba  göre eski şablonda ,sondan geriye  gidince  muhasebe  hataları ve sondan geri  gittiğimiz için ise dünya  kadar bilinmeyen veri ve gerçek gider ve geliri yansıtmayan tablo ortaya çıkmaktadır.

Özet; Evet KOSGEB Girişimcilik Desteği Uygulama Usul ve Esasları değişti ve ‘’kolaylaştırıldı’’Kimi KOSGEB Hizmet Merkezlerinin girişimci İş Planı başvuru formunda  mali tablo istemesi ,kimi KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlüklerinin ise istememesi sebebi ile girişimcile, Ultra İş Planı hazırlamaya da  hazırlıklı olsun.

Çünkü asla hiç kimse (hesap uzmanı muhasebeciler de dahil) KOSGEB  Girişimci Desteği başvuru formu yeni iş planında  yer alan Bölüm 3.İŞLETMENİN GELECEK PROJEKSİYONU 3.1-3.2 3.3 ve Bölüm 2.16 İŞLETMENİZ  NE KADAR SÜREDE KARA GEÇER ? içeriklerini %100 oranında doğru ve tam olarak üst üste örtüştüremez.

Hayırlı olsun.

Devamını Oku...

Ha bu arada KOSGEB Girişimcilik Desteğine aracı ve proje  yazarı firmalara binlerce lira ödemeden tek başına aracısız ulaşmak isteyen girişimciler için web sitemizde Aracısız Hibe Alma Çözümleri arasında  yer alan T.Hibe Desteği Almış  yüzlerce KOSGEB Girişimci İş Planı Örneği  ve Hibe Kurtları tarafından  KOSGEB Girişimci Desteğini en hızlı kolay ve en doğru yoldan nasıl alabileceğinizin bütün püf noktalarının örnekler ile  anlatıldığı sürekli yeni ve güncel KOSGEB Girişimcilik Desteği Hibe Alma Rehberleri yer almaktadır.Üstelik T.Hibe Desteği Almış İş Planı Örneği satın alan herkese piyada değeri 49 TL olan KOSGEB Girişimcilik Desteği Hesap Tabloları  hazırlama  Robotu  hediye ! Artık kim korkar  KOSGEB Girişimci İş Planı  hazırlamaktan.

Üstte  belirtilen Aracısız Hibe Alma çözümlerine  rağmen  kimisi çilekli  sever !

Onları da unutmadık.

Alanında profesyonel KOBİ Uzmanları(Hibe Kurtları) refakatinde ‘’Size Özel  %100 Kesin Destek Almak Garantili  KOSGEB Girişimcilik Desteği Danışmanlık ve İş Planı Hazırlama Hizmeti de sunmaktayız.Üstelik piyasa  fiyatının yarısının da altında ve Girişimcilim Desteği Alamamanız durumunda ‘’Danışmanlık Hizmet Sözleşmesi ile para iade  garantili ‘’

bitti.

Görüşmek üzere.

Bolhibeler…

 

Hibe Kurduna Soru Sormak İçin Tıklayınız

Hibe Kurtlarından Tavsiyeler